Mikuláš, Mikuláš, milý Mikuláš!
Přijď už, přijď už, všechny děti tě čekají... Za pár dní navštíví každé dítě ten dlouho očekávaný Mikuláš. Vyčištěné kozačky se vyloží na okna a večer 5. prosince naše ratolesti s obrovským vzrušením uloží hlavičky na polštář, s tisíci vířících myšlenek, nadějí a otázek. Dostanu dárek od Mikuláše? Bude k němu i hůlka? Vždyť jsem se letos choval dobře, že? Budu ho moci spatřit? Je to nádherný svátek v životě nejmenších. Ale známe jeho původ? Víme, kdo vlastně je tenhle červený, šedivý, milý a dobrosrdečný starý muž?
Katolická církev si 6. prosince připomíná svatého Mikuláše, jednoho z největších světců, který si získal úctu a lásku lidí svými dobročinnými skutky a zázraky. Podle legendy žil v Myru chudý muž, který nemohl vydat své tři dcery, protože neměl na věno. Tato zpráva se dostala k Mikulášovi, a tak biskup v noci tajně hodil přes okno tři měšce s penězi, čímž zachránil dívky před tím, aby byly prodány do nečestnosti. Pomohl však i mnoha dalším chudým rodinám, vždy potají a ve tmě noci. Svatý Mikuláš byl patronem dětí, studentů, námořníků, svobodných dívek, obchodníků, poutníků a cestovatelů. Díky němu se v 19. století rozšířil zvyk, že Mikuláš v noci nechává dárky v botách položených na okně.
V polovině 20. století se v naší zemi rozšířil název „Děda Mráz“, což bylo způsobeno splýváním tradic různých kultur. Zatímco u nás Mikuláš navštěvuje děti 6. prosince, Děda Mráz, tedy Santa Claus, ve Finsku známý jako Joulupukki (Vánoční otec), je postavou západního křesťanského světa, která přináší dárky na Štědrý večer pod stromeček. Tradice vánočního Děda Mráze se udržuje zejména v anglosaských zemích, jako jsou Spojené státy, Anglie, Německo, Nizozemsko, Skandinávie, Estonsko a Lotyšsko. Svým vzhledem se Děda Mráz velmi podobá Mikulášovi, a proto mohlo dojít k takovému splývání těchto dvou pojmů.
Svátek svatého Mikuláše provází mnoho opravdu milých zvyků a symbolů, které všichni milujeme. I když si možná nepřiznáme, že věříme v existenci Mikuláše, rádi je zahrneme do našeho života.
Rozšířeným zvykem je, že k pečlivě vyčištěným botám položíme sklenici mléka a trochu sušenek nebo koláčků, abychom obdarovatele potěšili. Možná je nakonec sníme sami, ale pokud tím uděláme radost svým dětem, proč ne? Trochu mléka a pamlsky určitě neuškodí ani nám. :)
Děti píší dopisy Mikulášovi v naději, že splní alespoň část jejich přání. My rodiče si můžeme z jejich přání vybrat nápady na dárky a drobnosti, kterými je překvapíme, aby ráno vstávali s upřímným úsměvem na tváři.
V Mikulášově pytli se vždy najde trochu ovoce, salonky, ořechy, lískové ořechy, menší hračky, knihy a dnes už rozhodně nemůže chybět ani čokoládový Mikuláš. Právě z těchto věcí si většinou skládáme ten známý balíček i my sami.
V minulosti zavedli výrobu čokoládových figurek pomocí odlévacích forem čokoládovny jako Stühmer, Meinl a Dreher v Maďarsku. Dnes si však můžeme vybírat ze stovek značek a příchutí.
Podle tradice dostanou děti, které byly dobré, dárky, a ty, které byly špatné, hůlku, kterou často rozdává Mikulášův stálý společník - čert Krampus. Krampus je obvykle červený nebo černý, na hlavě má rohy a dlouhý ocas s bambulí. Původně představoval trest za špatné skutky, ale dnes už dříve pomáhá s rozdáváním dárků, je dobrosrdečný a jen upozorňuje tím, že k balíčkům přidá menší zlatý hůlku. Vedle Krampusa jsou dalšími stálými společníky Mikuláše skřítci. Ti přijímají dopisy od dětí, pomáhají s výrobou dárků, jejich balením a dokonce i rozdělováním. Jejich oblečení je typické – červené a zelené barvy, zakroucené boty a špičaté uši. Takto jsou zobrazováni v pohádkách i ve filmech. Například v roce 1990 ve filmu Sám doma se Kevin McCallister setkal u domu Mikuláše s takovým skřítkem.
Červený oblek, bílá brada... základní rysy Mikuláše a jeho svátku. Možná byste si to ani nepomysleli, ale fakt, že dnes celý svět vidí Mikuláše právě takhle, vděčíme společnosti Coca-Cola. Původně byl náš oblíbený dárce zobrazován jako biskup v červeném, zeleném, modrém nebo fialovém plášti. V roce 1885 však bostonský tiskař Louis Prang vydal pohlednici, na které byl Mikuláš vyobrazen v červeném obleku. Od té doby se ve Spojených státech tato barva stala všeobecně rozšířenou. V roce 1931 společnost Coca-Cola pověřila reklamního grafika, aby vytvořil postavu pro zimní kampaň. Výsledkem byl Mikuláš s červenými lícemi, bílou bradou, zaoblenou postavou, oblečený v červeném kožichu a v širokých kalhotách. Tento obraz si získal srdce lidí na celém světě a dnes takto Mikuláše známe všichni. Neoddělitelným symbolem svátku je krásné saně, které Mikuláše převážejí z domu do domu díky devíti sobům. Jejich jména jsou každému dobře známá: Rudolf (červenonosý sob s výjimečnou schopností), Táltos, Tanečník, Pompézní, Hvězdný, Kometa, Lukostřelec, Vetvičiar a Blesk.
Nechme dětem co nejdéle věřit v Mikuláše, nechme je snít a těšit se z radostného očekávání. Vyprávějme jim o svátku, o tradicích, aby i oni jednoho dne vyprávěli o tom svým vlastním dětem. Nezaměřujme se na velké dárky, ale na pocity, lásku. Založme vánoční přípravy na svátku svatého Mikuláše, ať 6. prosinec znamená tento den pro každou rodinu.
Samozřejmě, během roku si někdy můžeme položit otázku, bude-li to zapotřebí: „Víš, že Mikuláš tě vidí...?“