Adventní období plné očekávání
Adventní první neděle je už za rohem, začíná horečná příprava na nejkrásnější svátek roku. Tradičně právě v tento den se otevírají brány vánočních trhů po celém světě, města staví své vánoční stromky a ulice se zahalují do krásných vánočních světel. Můžeme navštívit množství řemeslných stánků, strávit několik příjemných hodin s přáteli a rodinou u šálku horkého vína nebo punče, ochutnávající vánoční trdelník a koláče.
Období od čtvrtého adventního nedělního dne až do Vánoc, 25. prosince, nazýváme adventem. Vánoční sváteční čas tedy začíná první adventní nedělí a trvá až do Tří králů, 6. ledna.
Slovo advent znamená příchod, pochází z latinského výrazu „adventus Domini“, což znamená „příchod Pána“. Podle křesťanské víry jde o dobu přípravy na příchod Pána, během kterého věřící opět prožívají touhu po Božím příchodu a pokání. Stejně jako každé naše svátky, i toto období má své tradice a symboly, které, i když už nemají tak hluboký náboženský obsah jako kdysi, jsou pro nás všechny známé a patří k období svátečních příprav.
V polovině 20. století téměř úplně upadl v zapomnění zvyk adventního půstu. V katolických kruzích bylo v těchto týdnech povinné postění se ve středu, pátek a sobotu, později se zredukovalo na dva dny - středu a pátek. Během období půstu se vyhýbali hlučným zábavám a svatbám.
Adventní věnec se objevil v našich životech od 19. století. Původně se zavěšený věnec z borových větví – který symbolizuje věčnost – zdobil červenými a zlatými stuhami. Zelená barva představuje plody, červená barva život, zlatá barva světlo. Věřilo se, že tento posvátný věnec dokáže odehnat všechny zlé duchy od domu. Podle tradice svíčky na věnci jsou v liturgických barvách adventních neděl. Fialová barva symbolizuje kajícnost, z níž tři svíčky jsou fialové, čtvrtá svíčka je růžová, symbolizující den radosti. Svíčky se zapalují každou neděli, každý týden jednu víc, a na poslední neděli hoří všech čtyři, čímž se symbolizují čtyři pojmy obklopující svátky: víra, naděje, radost, láska. Tradice adventního věnce tedy poskytuje příležitost k duchovnímu očištění a obnově před svátky. Přestože dnes náš adventní stolní dekor už nemusí být nutně ve tvaru kruhu a jeho barvy jsou omezeny pouze fantazií, neoddiskutovatelně stále patří k očekávání svátků i dnešní době.
Dalším milým symbolem tohoto období je adventní kalendář, který nikdy neměl náboženský význam, ale od svého vzniku se stal nedílnou součástí týdnů před Vánocemi. Vznik tohoto kalendáře se pojí s německou mámou a jejím synem. Malý chlapec, Gerhardt Lang, už týdny před Vánocemi netrpělivě vyčkával na očekávané dárky, a tak jeho máma vymyslela pro něj hru. Rozdělila tvrdý papír na 24 částí, na každou část připevnila kousek čokolády, a její syn si každý večer mohl sníst jednu. Dospělý Gerhardt nezapomněl k překvapení své mámy a pustil se do podnikání, vytvořil kalendář, ve kterém bylo za 24 okénky skryto kousek čokolády, a tak vznikl dnešní adventní kalendář.
Je tedy čas pořídit si nebo i jako součást příprav na Vánoce vlastnoručně vyrobit letošní adventní ozdobu a kalendář. Stravme kvalitní čas se svými blízkými, navštivme trhy a ať nám přípravy na svátky nepřipomínají jen neustálý spěch.
Přejeme všem našim milým partnerům láskou naplněný a příjemný adventní čas!